Padomāt par apģērbu

APĢĒRBIES SPILGTI UN PAMANĀMI!

Demonstrācijās svarīgs ir vizuālais efekts. Tas piesaista uzmanību un rada kopējo iespaidu par notikumu. Visvienkāršāk demonstrācijas tērpu ir veidot, izmantojot T kreklu, uzkrāsojot uz tā ko košu un krāsainu. Šim mērķim kalpo arī laikus speciāli izgatavoti T krekli, tematiski tērpi un detaļas.

T KREKLS “NYET, NYET, SOVIET”

T krekli ar “Nyet, nyet, Soviet” saukli bija vieni no vispopulārākajiem trimdā rīkotajās demonstrācijās. Tie tika valkāti arī ikdienā, tādējādi pievēršot uzmanību Latvijas okupācijas jautājumam. Krekla dizainu izdomāja un pirmos oriģināleksemplārus 1984. gadā sagatavoja Pēteris Elferts, Džerijs Nikolsons un Ēriks Juris Raiska, gatavojoties Amerikas latviešu jaunatnes apvienības kongresam ASV Rietumkrastā. Tie kļuva tik pieprasīti trimdas latviešu vidū, ka kreklu kopijas tika darinātas arī citur pasaulē.

SAUKLIS “NYET, NYET, SOVIET”

Viens no visu laiku populārākajiem politisko demonstrāciju saukļiem trimdā bija “Nyet, nyet, Soviet” – īsākais, skanīgākais, vislabāk sadzirdamais. Tas kļuva īpaši populārs gan latviešu, gan arī citu Padomju Savienības okupēto valstu diasporās pēc tam, kad 1980. gadā Ungārijā dzimušais Kanādas mūziķis BBGabor to izmantoja dziesmā “Nyet, nyet, Soviet (Soviet Jewellery)”.

T krekli, vilkti visā pasaulē 20. gadsimta 80. un 90. gadu sākumā. No muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Mariannas Auliciemas, Rolanda Blezūra, Vernera Ciņa, Baibas Bredovskas, Vandas Daukstas, Jāņa Grāmatiņa, Zigrīdas Frances, Ingrīdas Mazutis, Solveigas Miezītes, Māras Njusomas (Newsome)-Sātiņas, Lilitas Zaļkalnes un Laumas Zvidriņas dāvinājumi.

LATVIEŠU TAUTASTĒRPI DEMONSTRĀCIJĀS

Viens no trimdā iecienītākajiem demonstrantu apģērbiem bija latviešu tautastērps, jo tas bija skaists un košs, atšķirīgs un pamanāms. Tautastērpi tika vilkti Eiropas Drošības un sadarbības konferences laikā Spānijā, Madridē, 1980. gadā, kad četras draudzenes, tērpušās latviešu tautastērpos, pievērsa mediju uzmanību Latvijas okupācijas jautājumam. 

Mēs bijām uzvilkušas tautastērpus un izgājām visiem delegātiem priekšā – tā demonstratīvi pa apaļo, garo ceļu. Protams, tur bija pilns ar presi. Tad uzkāpām augšā galerijā. Mums uzreiz skrēja pakaļ prese! Kas jūs tādas esat, kas jums ir mugurā, no kurienes? Tad, lai netraucētu to sesiju, mūs izdzina ārā. Madrides avīzēs bija arī mūsu bilde pirmajā lapā.

Aija Abene

Atceros, ka tautastērps bija ideāls apģērbs: mēs bijām košas un pamanāmas starp visiem pelēkos uzvalkos ģērbtajiem dalībniekiem, tāpēc žurnālisti ļoti gribēja mūs intervēt. Atceros arī, ka saktas lika reaģēt metāla detektoriem, arī tas radīja satraukumu un pievērsa uzmanību.

Ingrīda Zemītis