- Latviešu politiskā darbība trimdā – Laika līnija
- Strādāt ar izdomu
- Izdomāt intriģējošu saukli
- Padomāt par apģērbu
- Savākt domubiedrus
- Izjaukt sabiedrības ierasto kārtību
- Mobilizēties ātri
- Nonākt preses uzmanībā
- Demonstrēt individuāli ikdienā
- Rēķināties ar juridiskām sekām
- Macīt jauno paaudzi
- Nezaudēt modrību, kamēr mērķis nav panākts
- __________________
- Par izstādi
Latviešu politiskā darbība trimdā
Pēc Otrā pasaules kara izveidojas latviešu trimdas kopienas daudzās pasaules valstīs. Par trimdas galveno mērķi pastāvīgajās mītnes zemēs kļūst Latvijas Republikas neatkarības idejas uzturēšana un aizstāvība.
Laika gaitā attīstoties un mainoties, politiskā darbība trimdā kopumā norit divos virzienos. Pirmkārt, notiek tieša politiska lobija darbība – tikšanās un sarakste ar mītnes zemju pārvaldes institūcijām, politiķiem un starptautiskām organizācijām, vēstuļu un pastkaršu sūtīšanas akcijas, sadarbība ar pārvaldes institūcijām publisko konsultantu statusā u.c.
Otrkārt, tiek pievērsta uzmanība Baltijas jautājumam, par šo jautājumu tiek informēta mītnes zemes sabiedrība, tādējādi pēc iespējas lielāka sabiedrības daļa tiek noskaņota par labu Baltijas valstīm, piemēram, sagatavojot publikācijas presē un izdevumos, organizējot publiskas lekcijas par Latviju, rīkojot politiskas demonstrācijas un akcijas.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Valda Brieža dāvinājums.
DEMONSTRĀCIJAS UN AKCIJAS 20. GADSIMTA 50.–60. GADOS
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Sarmas Muižnieces-Liepiņas dāvinājums.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Māras Buks dāvinājums.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Autora dāvinājums.
Baltiešu demonstrācija ar 15 000 dalībniekiem 1965. gadā Ņujorkā, pieprasot ANO atbrīvot okupētās Baltijas valstis.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Knuta un Baibas Ozolu dāvinājums.
ASV un Kanādas latviešu jaunieši protestē pret 1. Vispasaules latviešu jauniešu kongresa aizliegšanu pie ASV vēstniecības Vācijā, Bonnā, 1968. gada 1. augustā. Fotogrāfs Valdis Daiga.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Valda Daigas dāvinājums.
DEMONSTRĀCIJAS UN AKCIJAS 20. GADSIMTA 70.–80. GADOS
Šajā laikā vērojams atslābums PSRS un ASV attiecībās, tiek noslēgti vairāki sadarbības līgumi. 1972. gadā arī notiek sagatavošanās Eiropas Drošības un sadarbības apspriedes (EDSA) sasaukšanai – Padomju Savienības galvenā interese šajā konferencē ir panākt Rietumu valstu akceptu pēc Otrā pasaules kara Eiropā izveidotajām robežām. Tas vieš bažas trimdinieku vidū, jo nopietni apdraud Baltijas valstu inkorporācijas PSRS neatzīšanas politiku. Trimdas politiskā darba priekšplānā izvirzās dalība EDSA konferencēs un mērķtiecīgas aktivitātes, lai saglabātu ASV īstenoto Baltijas valstu inkorporācijas neatzīšanas politiku.
20. gadsimta 80. gados aizvien vairāk un aktīvāk trimdas politiskajās akcijās iesaistās, tās vada un organizē trimdā dzimusī un uzaugusī latviešu paaudze, politiskajā darbā ienesot jaunas metodes, pieejas un argumentus.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Ata Lejiņa dāvinājums.
Latviešu jaunieši uz Baltijas brīvības un miera kuģa klāja 1985. gada vasarā. Fotogrāfs Nīls Ebdens.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Nīla Ebdena dāvinājums.
Foto no muzeja “Latvieši pasaulē” krājuma. Pētera Elferta dāvinājums.
DEMONSTRĀCIJAS UN AKCIJAS ATMODAS LAIKĀ
20. gadsimta 80. gadu otrajā pusē PSRS mainās ideoloģiskās nostādnes un politiskā sistēma. Mihaila Gorbačova pasludinātā “glasnostj” jeb atklātības politika un īstenotā “perestroika” jeb pārbūve ātri vien gūst atsaucību Baltijas valstīs – izveidojas vairākas neformālas organizācijas, kas kritizē valdošo padomju režīmu. Baltijā sākas atmodas laiks.
Starp trimdas lielākajām organizācijām un nacionāli noskaņotajām neformālajām organizācijām Latvijā – Latvijas Tautas fronti, Latvijas Nacionālās neatkarības kustību u.c. – izveidojas politiskā sadarbība. Latviešu trimda plaši iesaistās neatkarības atjaunošanas procesos – gan sniedzot tiešu palīdzību (finanšu līdzekļus, PSRS telpā praktiski nepieejamo datortehniku u.c.), gan arī palīdzot nodrošināt informācijas apriti un diplomātisko sakaru izveidošanu starp Latviju un Rietumvalstīm.